Heweso

❝ Genelde, yapmanız gereken şey yapabileceğiniz şeydir. ❞
Elenor ROOSEVELT

MENÜ

İnternet Hız Rekoru Yeniden Kırıldı

İnternet kullanımı dünyada artmaya devam ederken hız konusunda da yeni gelişmeler yaşanıyor.

İnternet kullanımı dünyada artmaya devam ederken hız konusunda da yeni gelişmeler yaşanıyor. Daha önce Japonya’da bulunan mühendisler tarafından 319 terabit/sn hız rekoru kırılmıştı. Yeni internet hızı rekoru tekrar Japonya’dan geldi.

Çoğumuz hâlen 100 megabit internet bile kullanamazken Japonya’da bu konuda bir rekor daha kırıldı. Buna göre Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü’nde (NCIT) bulunan bir araştırma ekibi, saniyede 1,02 petabit (yaklaşık 1.024 terabit) internet hızına ulaşmayı başardı.

Japon araştırmacıların ulaştığı hız, aynı anda 10 milyon 8K videoya denk gelebilir. Açıklamalara göre bu hız rekoru ile ilgili diğer detay ise kullanılan fiber optik ağ. Araştırmacılar, bunun günümüzde kullanılan internet altyapılarından farklı olmadığını ve gelecekte bu tarz hızlara ulaşmak için yapılacak yükseltmeleri kolaylaştırabileceğini ifade ediyor.

Dünyadaki sabit internet hız ortalaması 60,76 Mbps’dir. Türkiye’deki ortalama ise 27,64 Mbps’dir. Bu sebeple, kırılan internet hızı rekorunu hayal etmek oldukça güç.

Diğer Başlıklar

.tr alan adında yeni dönemİlk gelen ilk alırkuralı uygulanacak: .tr alan adında yeni dönem başlıyor!

23 Ağustos Dünya Hashtag Gününün bu yıl 15. yıl dönümü!

WhatsApp Yeni Güncellemesi ile Karşınızda!Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp yeni güncellemesi ile karşınızda

Elon Musk, 44 Milyar Dolara Twitterı Satın AldıElon Musk uzun süren çabalar sonucunda Twitterı satın aldı.

WhatsApp Gruplara Anket Özelliğini GetiriyorDünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, sesli mesajlara altı yeni özellik getireceğini duyurdu.

KVKK Nedir?6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kısaca KVKK, 7 Nisan 2016 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Instagram Yeni Özelliği ile Anne ve Babalar Çocuklarını DenetleyebilecekPopüler sosyal medya platformu olan Instagram, Aile Merkezi isimli yeni özelliğini ABD li kullanıcıların beğenisine sundu.

İnternet ve Sosyal Medya Platformlarında Verilerinizi Korumanızı Sağlayan İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?Sosyal medya platformları başta olmak üzere internetteki tüm hesaplarımızı korumak için tek bir şifre yeterli değildir.

Instagram Videolarına Otomatik Türkçe Altyazı Özelliği GeldiDünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram iki yeni özellik daha getirdi.

Microsoft Windows 12 için Hazırlıklara BaşladıMicrosoft mühendislerinin, yeni nesil Windows işletim sistemi üzerinde çalışmaya başladığı iddia edildi.

Bu yazı 3475 defa okunmuştur.

Bayilik Başvurusu

Heweso Ürünlerini satmaya hazır mısınız?