Heweso

❝ Arzu varsa çözümde vardır. ❞
Anonim

MENÜ

E-Ticaret

E-Ticaret
Sanal Mağaza Oluşturma ve Yönetme

StorePlus E-Ticaret Heweso'daYüzyılın en büyük buluşu olan internet artık işyerlerimizde, evimizde, alışveriş merkezlerinde hatta sokaklarda bile bulunuyor. Uygun olan bir cihazla (notebook veya palm v.b.) her yerde interneti kullanabiliyoruz. Gazetelerin hepsini bir tıkla okuyabiliyor, yeni iş bağlantıları kurabiliyor, bir tıkla istediğimiz ürünü satın alarak evimize kadar getirtebiliyoruz.

Eskiden işletmeler sadece bulunduğu şehirdeki insanları müşteri potansiyeli olarak görüler ve satışlarını da bu çevreye yaparlardı. Hiç tanımadığı yüzünü bile görmediği insanlara satış yapmak hayali şöyle dursun, bir gün hiç tanımadığın insanlara yüzünü bile görmeden satış yapacaksın desek bizi dükkandan kovacak kadar sinirlenirdi neredeyse. Dalga geçtiğimizi düşünürdü herhalde.

Ama artık dünya bu yönde ilerliyor; işletmeler yavaş yavaş e-ticaret sitelerini kurdurarak ürün ve hizmetlerini buradan tanıtıyor, sipariş alıyor, yeni pazarlara açılıyorlar. 1994 yılında kitap satışı için kurulan amazon.com bu gün dünyanın en büyük alışveriş portalı konumuna gelmiştir.

Sizin de böyle bir konuma gelebilmek için yapmanız gereken adımlara göz atalım.

  • Ürün veya Hizmet Seçimi
  • İsim Belirleme ve E-ticaret Sayfası Kurdurma
  • Sipariş Alma, Tahsilat ve ürün Teslimi

Ürün veya Hizmet Seçimi

Bu adımda en önce fikir oluşturmak gerekiyor. E-ticaret sayfanızdan ne satacağınızla karar vererek ürün tedarikinizle ilgili sözleşmeleri tamamlamanız gerekmektedir. ürün kendi ürettiğiniz ürün ise bunu üretim sürecini göze alarak elde tutmanız gereken stok miktarını belirlemeniz ve planlamanı gerekir. ürün dışarıdan temin edilecek bir ürün ise yapılacak anlaşmada her türlü detaya yer verilmelidir.

İsim Belirleme ve E-ticaret Sayfası Kurdurma

Satmayı planladığınız ürün veya hizmete uygun bir web sayfası ismi bularak sayfa kurdurma adımlarına başlayabiliriz. örneğin satacağınız ürün çocuk araç gereçleri üzerine cocukmarket.com veya bebe olursa bebemarket.com gibi olabilir. Sanayi ürünleri üzerine satış yapacaksanız sanayimarket.com olacağı gibi alternatif bir isim de üreterek sanayici.com tumsanayi.com gibi isimler koyabilirsiniz.

Sıra geldi e-Ticaret sayfanızın kurulumuna burada dikkat etmeniz gerekiyor. çünkü e-ticaret sayfası sizin dükkanınızdır nasıl ki dükkanınızı herkese dekore ettirmiyorsanız e-ticaret sayfanızı da herkese yaptırmamalısınız. çalışacağınız firmayı iyi etüt etmelisiniz. İşi vereceğiniz firmanın kadro yapısına çalışma şartlarına dikkat etmelisiniz. Daha önce bitirdikleri referansları bölgedeki konumunu dikkate alarak işi vermelisiniz. Freelance olarak evinden çalışan web tasarımcıları sizi her an yarı yolda bırakabilecekleri için çok dikkatli olmalısınız. Hazırlamış olduğunuz onca alt yapının bir anda yok olup gitmemesi için bağlayıcı sözleşmeleri yaparak e-ticaret sayfa hazırlıklarınızı yüklenici firmaya teslim etmeli ve işin tamamlanmasını beklemelisiniz.

E-Ticaret sayfanız yayına girdikten sonra iş size düşüyor. ürün ve hizmetlerinizi gruplandırarak e-ticaret sitenizin içine koymanız ve her ürünün tüm detaylarını sayfanıza yerleştirmeniz gerekmektedir. ürünlerini satacağınız firmanın entegrasyon hizmeti varsa tüm ürünleri bir kerede e-ticaret sitenize ekleyebilir ve istediğiniz anda online güncelleyebilirsiniz.

ürün açıklamalarında ürünün anahtar kelimelerini titiz bir şekilde metnin içinde geçecek şekilde yarleştirmelisiniz ki arama motorlarında yapılan aramalarda e-ticaret sitenizin optimizasyonu yüksek puan alarak ilk sıralarda çıksın.

Sipariş Alma, Tahsilat ve Ürün Teslimi

Ürün girişlerinizi tamamladıktan sonra e-ticaret sayfanızın tanıtımını yapmaya başlarsınız. Tanıtım esnasında e-ticaret sayfanızın tasarımı aşamasında çalıştığınız firmanın tanıtım hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

ürünlerinizin siparişi online sistem üzerinden yapılır. E-ticaret sayfanızda bulunan yönetici paneli sayesinde aldığınız siparişlerin takibini yapabilirsiniz, yaptırmış olduğunuz sayfanın özelliklerine göre teslimat aşamasını da takip edebilirsiniz.

Tahsilatlarınız Birçok şekilde yapabilirsiniz;

Birincisi kredi kartı ki en yaygın kullanılan tahsilat sistemidir. Müşterileriniz sayfanız aracılığı ile bankadan almış olduğunuz sanal pos uygulamasına bağlanır ve kredi kartı bilgilerini vererek ödemelerini gerçekleştirirler. Burada birden fazla banka işle anlaşma yapmış iseniz o bankalara ait taksit bilgileri görünür.

İkincisi banka havalesi sistemidir. Müşterilerinize banka hesap numaralarınızı göstererek hesap numaralarınıza havale yapmalarını isteyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken olay ise; müşterinizin her sipariş için oluşturacağınız kodları banka havalesinin açıklama kısmına en öne koymalarıdır.  Aksi taktirde banka hesap trafiğinizi takip etmek zor bir hal alabilir.

üçüncü sistem bazı garantici müşterilerin işine daha çok yarayacak olan kapıda ödeme sistemi. Burada kargo şirketinizle anlaşarak ödemeyi teslim almadan ürünü teslim etmemesini sağlayabilirsiniz. Böylece farklı bir grup tüketiciye de daha rahat ulaşmış olursunuz.

Dördüncü sisten Mail Order sistemidir, müşterileriniz e-ticaret sitenizde bulunan mail order formunu size gönderirler ve siz de gelen formu bankanız aracılığı ile hesabınıza aktarırısınız.

Beşinci ve son olarak mobil ödeme sistemi sayesinde GSM operatörleri TURKCELL, Avea v.b. olarak belirli limitteki ödemeyi siteniz üzerinden çok hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

ürün teslimini eğer kapıda ödeme aldıysanız zaten gerçekleştirmiş olursunuz. Fakat kredi kartı veya havale ile ödeme aldıysanız ödemenizi aldıktan sonra ürünü müşterinin adresine kargolayarak müşterinize teslim edebilirsiniz.

 

Yukarıda ana hatlarıyla anlatmış olduğumuz e-ticaret sayfası ile siz de işletmenize yeni pazarlar açabilirsiniz. E-Ticaret entegrasyonu yolunda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bu vesileyle tekrar dile getirmek isteriz.