Heweso

❝ Hırs bir teknenin, yelkenini şişiren rüzgara benzer. Fazlası tekneyi batırır. Azı da tekneyi olduğu yerde saydırır. ❞
Voltaire

MENÜ

Dumansız Hava Sahası

Dumansız Hava Sahası

Dumansız Hava Sahası politikalarımızı başlattığımız günden bu yana iki yılı aşkın bir süre geçti. Bu süreçte çok yol kat ettik ve ülkemiz, başarımızın en önemli göstergesi olan % 100 Dumansız Hava Sahası haline geldi.

Dünya Sağlık Örgütü, artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlık etkilerini ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikaların altını çizmek amacıyla her yıl 31 Mayıs gününü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlamaktadır.

DSÖ, bu seneki Dünya Tütünsüz Gününde “Tütün Endüstrisinin Hedefi: Kadın” temasıyla tütün ürünlerinin kadınlara yönelik pazarlama taktiklerine ve sigaranın kadınlar ve genç kızlar üzerindeki zararlı etkilerine özellikle dikkat çekmektedir.

Kadınlar arasındaki tütün salgınını kontrol altına almak, kapsamlı tütün kontrol stratejilerinin önemli bir parçasıdır. Kadınlar, dünyada sigara içen bir milyar kişinin yaklaşık  beşte birini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, tütün kullanım yaygınlığı özellikle gelişmekte olan ülkelerde kadınlar arasında her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle yeni müşterilere ihtiyaç duyan tütün endüstrisinin ana hedefi, tütün kullanımına bağlı hastalıklardan ölecek olan hali hazırdaki tütün kullanıcılarının yarısının yerine geçecek potansiyele sahip olan KADINLARDIR.

Tütün endüstrisi bugüne kadar kadınların ve genç kızların özgür, bağımsız ve çekici olmaları gerektiğini vurgulamıştır. Günümüzde direkt ya da indirekt reklâmlarda da aynı temayı kullanarak kadınları hedef almaya devam etmektedirler. Sigara, bağımsızlık, zarafet, çekicilik, kilo kontrolü, kültür ve güçle bağdaştırılarak reklâmı yapılmakta ve kadınlar arasında sigara içiciliğini arttırmaya yönelik yeni pazarlama taktikleri geliştirilmektedir.

Yeni müşteri bulmaya yönelik bu çabaları, tütün kullanımını azaltma konusunda etkisi kanıtlanmış politika ve programlar uygulayarak engellemek mümkündür.

Bu amaçla, tüm kadınlarımızı ve genç kızlarımızı bu anlamlı günde tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmaya davet eder, Dumansız Hava Sahası’nda gösterdiğimiz başarıda katkısı bulunan ve bizlere gönülden destek veren herkese teşekkür ederim.

Prof. Dr. Recep AKDAĞ
Sağlık Bakanı

www.havanikoru.org.tr