Heweso

❝ Hiç kimse başarı merdivenine elleri cebinde tırmanmamıştır. ❞
Konfüçyus

MENÜ

Hosting

Hosting

Domain(Alan Adı) ve Hosting (Web Sayfası Barındırma Hizmeti) bir şirket için ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Firmanızın domain tescili sırasında sıkıntı yaşamaması ve Domainin firmanız adına tescil edilmesini sağlıyoruz.

Hosting hizmetinizin kaliteli sunucularda kesintisiz bir şeklide hizmet vermesini sağlayacak çözüm ortakları ile çalışarak problemsiz bir domain Hosting hizmeti almanızı sağlıyoruz.

Alan Adı Nedir?

Domain Name (Alan Adı), internette kullanacağınız ulaşım adresinizdir. Web sitenize ulaşmak isteyen ziyaretçiler, bu adresi kullanırlar. İnternet üzerinde aynı adres 2 kere kullanılamaz, başka bir deyişle adınıza tescil ettirdiğiniz adresten dünyada tektir. Bu durum sebebiyle de, başkası tarafından tescil ettirilmiş bir adresi satın alamazsınız.

Alan adları her ülkede belirlenmiş kurumlarca dağıtılırlar. Türkiye’de alan adı işlemleri ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) tarafından yapılmaktadır. Alan adları uzantılarına göre değişiklik gösterir, örneğin com.tr uzantıları şirketlere tahsis edilmiştir, edu.tr ise üniversiteler tarafından kullanılmaktadır. Alan adı uzantılarını aşağıdaki listede detaylı biçimde görebilirsiniz. Firmalarımızın www.firmaismi.com.tr gibi bir alan adı alabilmeleri için aynı isimde şirket sahibi olmalıdırlar. Bu mecburiyet devlet tarafından şirketlerin haklarını korumak için konulmuştur.

Uluslararası Alan Adı Kısaltmalarının Anlamları

com: Ticari faaliyet gösteren şirketlere aittir.

Gov: Devlet teşkilatları ve kamuya aittir.

Edu: Eğitim ve öğretim kurumlarına aittir.

Gen: Kişisel siteler için verilir.

net: İnternet servis sağlayıcılarına aittir.

org: Vakıf, dernek, oda ve sivil toplum örgütlerine aittir.

Mil: Askeri kuruluşlara aittir.

int: Uluslararası kuruluşlara aittir.

Yerli Alan Adı Kısaltmalarının Anlamları

com.tr: Firmalar içindir, ticaret sicil belgesi istenmektedir

net.tr: İnternet ve network firmaları içindir, ticaret sicil belgesi gereklidir

gen.tr: Genel kullanım içindir, belge istenmemektedir

nom.tr: Kişisel kullanım içindir, belge istenmemektedir

org.tr : Vakıf, dernek, partiler içindir, belge istenmektedir

gov.tr : Devlet kuruluşları içindir, belge istenmektedir

edu.tr : Üniversiteler içindir, belge istenmektedir

k12.tr : Okullar içindir, belge istenmektedir

 

Hosting Nedir?

Alınma amacı ne olursa olsun, satın aldığınız alan adınıza hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için bir başka deyişle, insanlar sizin sitenizin adını browserinin adres çubuğuna yazdığı zaman hazırladığınız sayfaların görüntülenmesi için o sayfaların bir yerde yüklü olması gerekir. Çünkü sizin adınıza 24 saat boyunca ziyaretçilerin uğrayabilmesi için bir depo vazifesi gören yere ihtiyacınız olacak. İşte internette bu depo vazifesi gören işlemin adı hosting (barındırma)' dır. Sürekli internete açık olan yerler(Datacenter) sayesinde siteniz günün her saatinde ziyaret edilebilir.

Günümüzde birçok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve sizlere aldığınız domain adının aktif hale getirilmesi için yer tahsis etmektedir. Bu yer tahsis işlemi (hosting) aylık ya da yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır.

Hosting işlemlerinde sizler için önemli noktalar;

Hız (Sitenizin açılma hızı)

Sitenize ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir unsur oluşturmaktadır. Gezilen sitelerin yavaş olarak gelmesinin veya hiç gelmemesinin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki internete bağlandığınız bilgisayarın yeterli aksama sahip olamamasından kaynaklanan nedenlerdir. İkincisi ise hostingden daha doğrusu hosting aldığınız serverdan kaynaklanan nedenlerdir. Şayet hosting aldığınız Server’ın internete çıkış hızı düşük ise ya da kapasitesinin üstünde hosting hizmeti veriyorsa doğal olarak sayfalarınızın yüklenme hızı yavaş olur. Ayrıca hız konusu sayfalarınızın boyutu ve hazırlandıkları programlarla da alakalı olduğunu hatırlatalım. Çünkü bazı siteler flash ve animasyon programları ile hazırlanır. Bu durum HTML formatta hazırlanan sitelere oranla flashlı sitelerin daha yavaş açılmasına neden olur.

Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)

Diğer maddelere de göz atacak olursak; size verilecek alan boyutu (kaç megabayt ) ücrete göre de değişiklik göstermektedir. Siz konusuna göre hazırlayacağınız sitenize ne kadarlık bir alan gerekli ise o oranda hosting alanı talep edeceksiniz. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir. Verilecek alan iki açıdan önemlidir; birincisi daha öncede ifade ettiğimiz gibi hazırlanacak sitenin boyutu açısından, ikincisi ise e-mailler açısındandır. Çünkü yapılan tasarımla beraber verilen E-maillerde aynı alanı paylaşır. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Desteklediği programlar ve genel özellikler

Web hostingde bir diğer önemli nokta da kullandığınız program ve veritabanının kiraladığınız Server'ın desteklemesidir. Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP, PHP, SQL gibi) ile yapılmaktadır. Örneğin ASP destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP ile yapılmış formları destekleyen programların kurulu olması gerekir.

Hosting işlemlerini yaptırırken bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Heweso Bilgi Teknolojileri olarak sizlere amacınıza yönelik olarak her konuda doğru yönlendirme yapmaya hazırız.