Heweso

❝ Yapılırken heyecan duyulmayan işler başarılamaz. ❞
Emerson

MENÜ

KOBİ´lerin İnternet Stratejileri Nasıl Olmalı?

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler İçin Web Sayfası Çalışmaları Nasıl Olamalıdır?

İnternet, kablosuz iletişim, veri işleme ve saklama kapasitelerinin artması ve ucuzlaması 2000’li yılların teknolojik alandaki önemli değişiklikleri oldu. Teknolojik alandaki bu gelişmeler ülkelerin ekonomisini, mesleklerin yapısını, insan gücü profilini, yönetim biçimlerini, iş yapma biçimlerini, ticaretini, kültürünü, eğitimini, sağlığını, eğlencesini kısaca yaşamın her alanını etkisine alarak dönüştürmeye başladı.

Ortaya çıkan ekonomi şekline bilgi temelli ekonomi, e-ekonomi, dijital ekonomi, yeni ekonomi, internet ekonomi gibi isimler veriliyor. Bilgi temelli ekonomi, küreselleşmeyle birlikte rekabetin çok yoğun olduğu pazarlar yarattı. Yeni ekonomide işletmeler, yeni pazarlama kavramlarına, yaklaşımlarına hatta pazarlamayı, pazarlama bölümünün dışına çıkararak işletmenin bütününe yaymalı... Bu yaklaşımlarla uzun dönemli müşteri bağımlılığı ve tatmini hedefleyen pazarlama kültürünün oluşturulması gerekiyor.

Ancak bu gerçekleştiğinde işletme, yeni rekabet koşulları altında daha akılcı çözümler geliştirerek hedeflerine ulaşabilir. Bilgi temelli ekonomide, yeni pazarlama paradigmasını yönlendiren 3 önemli faktör var: Müşteri değeri, ana yetenek ve işbirliği zincirleri.

KOBİ’lerin yeni rekabet koşullarına uyum sağlaması ve rekabet avantajı elde etmesi için internetin sunduğu imkanlar dahilinde doğru yol haritası oluşturması gerekiyor. KOBİ’ler, global rekabette öne geçmeleri için dünyada dönüşümü sağlayan başarılı kurumların uyguladığı 5 adımlık e-iş modelini uygulamalı:

E-posta: İnternet iletişimine açılan ilk kapı e-postadır. O zaman KOBİ’ler iç ve dış iletişimde “e-posta stratejileri” oluşturmalı ve iletişimin verimli olması için devamlı iyileştirilmelidir.

Web sayfası: Kurumların ürün ve hizmetlerini müşteri odaklı, kurumsal imajı destekleyici web siteleri oluşturmaları gerekir. Eğer web site müşteri odaklı değilse, kurum, web sitesini kapatsa daha iyi olacaktır.

E-ticaret: Satın alma ve satış süreçlerini destekleyecek e-ticaret politikaları geliştirilerek maliyetler düşürülmeli ve verimlilik arttırılmalıdır. Klasik satın alma-satış süreçleri ile İnternet aracılığıyla yapılacak satın alma-satış süreçleri birleştirilmeli ve ortak hareket edilmelidir.

Kaynak: Bu yazı, Kolay İletişim tarafından, KobiFinans için, gazeteci Levent Karadağ’ın haberinden derlenerek hazırlanmıştır.

www.milliyet.com.tr

Diğer Başlıklar

Web Sitenizi Düzenli Olarak Yenilemeyi ihmal EtmeyinWeb sitelerinin üst sıralara çıkması birçok işletme için önemlidir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi´nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Ortaklık Devam Ediyor WhatsApp Instagrama 2 Transfer YaptıInstagram ve WhatsApp bir özelliği daha ortak kullanmaya başlayacak.

2020 Yılında E-ticaretE-ticaret internet üzerinden elektronik alışveriştir.

Online Alışverişin Kolaylığı ve Abonelik ModeliOnline alışverişin geldiği noktayı tartışmaya gerek yok.

Dijital DünyaGezmek istediğiniz neredeyse tüm müzeleri artık evinizde otururken bile gezebilirsiniz.

Office 365 yerini Microsoft 365 e bırakıyor!Yapılan duyuruda Office 365in çok yakında Microsoft 365 olarak isimlendirileceği açıklandı.

Online Satışın Şirketinize Sağlayacağı AvantajlarOnline satış sitesi ile uzun vadede satışlarınızı arttırmayı hedefleyebilirsiniz, ulaşamayacağınız büyük kitlelere ulaşmak artık şirketiniz için imkansız değil.

Wakademi ile Kendinizi Geliştirebileceğiniz 5 Harika İş FikriWakademi ile internetten para kazanmanın yollarını keşfedebilirsiniz.

Heweso BilgilendirmeKüresel etkisini sürdüren Corona (Covid-19) virüs salgınında yaşanan süreçte çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve çözüm ortaklarımızın sağlığı ve güvenliği önceliğimizdir.

Bu yazı 6141 defa okunmuştur.

Bayilik Başvurusu

Heweso Ürünlerini satmaya hazır mısınız?