Heweso

❝ Ben yaşayan bir sanatçıyım, sanat eserim de yaşamım. ❞
Suzuki

MENÜ

Instagram Gizli Reklamı Engellemeye Çalışıyor

Sosyal medya fenomenleri, bazen takipçilerini yanıltan yayınlar yapmaktadır.

Sosyal medya fenomenleri, bazen takipçilerini yanıltan yayınlar yapmaktadır. Normalde yasalar neticesinde, yayın sırasında reklam ücreti aldıkları ürünler hakkında bilgi verirken bunun bir reklam olduğunu belirtmeleri gerekmektedir. Fakat ne yazık ki bu durumda fenomenler bazen belirtmeden ve reklamı duyurmadan kullanıcılara ürün tavsiyeleri yapmaktadırlar. Instagram bu durum için gizliden reklam yapan fenomenleri tespit etmeye çalışıyor.

Yapılan yayınlardan instagram da sorumlu olduğundan şirket ceza almamak için kullanıcılarını kandırmaya çalışan Influencer’ları tespit etme kararı aldı. Instagram bu tür içerikleri tespit edebilecek bir araç hazırlıyor.

Bu araç ile fenomenler, aldıkları reklam hakkında bilgi verecek, yaptığı sözleşmenin detaylarını ve ücret bilgisini paylaşacaktır. Bu tip veriler ilgili yasal kurumlara ulaştırılacaktır. Bu sayede hem vergilendirilme kolaylaşacak hem de takipçilerine daha şeffaf olmaları sağlanacaktır.

Eğer ki rapor edilmemiş bir reklam gelirine banka hesaplarında rastlanılırsa çok sert cezalar alınacaktır. Sosyal medya fenomenleri reklam kazançları karşılığında vergi ödemelidirler. Bu sistem durumun daha da kolaylaşmasına yardımcı olacaktır.

Bu yazı 221 defa okunmuştur.

Bayilik Başvurusu

Heweso Ürünlerini satmaya hazır mısınız?