Heweso

❝ Olumsuz düşünceleri zihinsel canavarlar halini almadan önce yok edin. ❞
Anonim

MENÜ

2020 Yılında E-ticaret

E-ticaret internet üzerinden elektronik alışveriştir.

E-ticaret internet üzerinden elektronik alışveriştir. İnternet ticareti de denildiği olur. Para ve veri gibi çevrimiçi yapılan herhangi bir işleme de e-ticaret denir. Globalleşen dünya ekonomisinde en hızlı büyümeye sahip sektördür. Ortalama olarak yıllık %23 artış göstermektedir. Tüketicilerin çevrimiçi alışverişe yönelmelerinin en büyük nedeni verimliliğidir. E-ticaret kullanım yolları:

İşletmeler Arası (B2B)

Tüketici olmayan işletmeler arasındaki hizmetleri içerir. Bu yılın sonunda, işletmeler arasındaki e-ticaret satışlarının 6,6 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor.

İşletmeden Müşteriye (B2C)

Şirketlerin Müşterilere mal veya ürün satmalarını gösterir. Bir internet sitesinden ürün sipariş ettiğinizde bu durum olur.

Müşteriden Müşteriye (C2C)

Bir tüketicinin başka bir tüketiciye aralarında başka şirket olmadan satış yapmasıdır.

Müşteriden İşletmeye (C2B)

Artık bir tüketici olarak ürün veya hizmetinizi doğrudan işletmelere satabiliyorsunuz. Dünyanın önde gelen hemen hemen tüm e-ticaret sitelerinde mevcut bir durumdur.
Amazonun piyasa oranlarının üzerinde büyüdüğü söyleniyor. 2019 yılında sadece Amerika’da e-ticaret satışlarının %37,7’sine ulaşması bekleniyordu.

E-ticaret Otomasyonu

Geçtiğimiz her gün, otomasyon; pazarlama depolama ve diğer birçok departmanı etkileyerek hızla büyüyor. İşletmeler, robot kullanımının zamandan ve kaynaktan tasarruf ettiğini keşfettiler. Bu durum da verimliliği artırdı. Robotlar kendi işleriyle ilgilenirken çalışanlar daha fazla iş yapabilir.

Tüketici Deneyimi

Müşteri deneyiminin şirketler üzerinde ne kadar değerli olduğu açıktır. Mükemmel müşteri hizmeti olmadan işinizde başarılı olmanız pek muhtemel değildir. Herhangi bir müşterinin şirketinizden ürün satın almadan önce eski müşterilerinizin size yaptıkları yorumları dikkate aldıklarını biliyorsunuzdur. E-ticarette müşteri hizmetlerinde düşük puanın birkaç sebebi:

-Müşteri sorgusuna yanıt yok veya çok yavaş.
-Yetersiz satış personeli.
-Müşterilerin geri bildirimlerini yok saymak.
-Düşük kalitedeki ürünleri satmak.
-Nakliye gecikmeleri.
-Ödeme sırasında uzun süreç.
Bundan dolayı müşterilerinize karşı tutumunuz çok önemlidir. Ürünle ilgili görüşlerini dinleyin. Online satış sürecini müşterinin ihtiyacını karşılayacak şekilde optimize edin.

Diğer Başlıklar

WhatsApp da Alınan Karar Sonrasında En Fazla İndirilen UygulamalarWhatsApp kullanıcı gizliliğini ihlal eden yeni gizlilik politikaları sonrası Telegram ve Signal, Türkiye de en çok indirilen uygulamalar arasına girdi.

Web Sitesi İle Para KazanmakGünümüzde birçok kişi ve kurum web sitelerinden nasıl para kazanacağını düşünüyor.

Online Tüketim Her Geçen Gün ArtıyorTüm dünyada devam eden pandemi etkisiyle tüketiciler online alışverişi daha fazla tercih etmeye başladı.

2021 Web Tasarım TrendleriPandemi sebebiyle tüm dünyada önemli bir hale gelen web tasarım ve e-ticarete çok fazla yönelim oldu.

Firmanızın Sosyal Medyada Takipçisini Arttırma YollarıSosyal medya kullanımı oldukça yaygınlaştığından markanızın sosyal medyada iyi bir yer edinmesi oldukça avantajlıdır.

E-İhracata Vergi Muafiyeti GeliyorE-ihracatta vergi muafiyeti 1 Ocak tarihinde başlıyor.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken HususlarMarkanızın en önemli yansıması olan Web siteniz için doğru domain almak oldukça önemlidir.

Google, 2020 Yılında En Çok Aranılanları AçıkladıGoogle Trendler aracılığı ile 2020 de en çok aratılan kelimeleri duyurdu.

Bir Şirket Logosu Oluştururken Dikkat Edilmesi GerekenlerYaptırmak istediğiniz logo şirketinizin kurumsal kimliğini en iyi şekilde yansıtmalıdır.

Efsane Cuma Döneminde Türkiye de Online Alışveriş RekoruOnline alışveriş sayesinde insanlar kalabalık ortamlara girip kendilerini riske atmadan temassız ödeme ile ihtiyaçlarını alabildi.

Bu yazı 885 defa okunmuştur.

Bayilik Başvurusu

Heweso Ürünlerini satmaya hazır mısınız?