Heweso

❝ "Yapamaz"lara kulak asarsanız hiçbir zaman yapamazsınız. ❞
David LLoyd GEORGE

MENÜ

2020 Yılında E-ticaret

E-ticaret internet üzerinden elektronik alışveriştir.

E-ticaret internet üzerinden elektronik alışveriştir. İnternet ticareti de denildiği olur. Para ve veri gibi çevrimiçi yapılan herhangi bir işleme de e-ticaret denir. Globalleşen dünya ekonomisinde en hızlı büyümeye sahip sektördür. Ortalama olarak yıllık %23 artış göstermektedir. Tüketicilerin çevrimiçi alışverişe yönelmelerinin en büyük nedeni verimliliğidir. E-ticaret kullanım yolları:

İşletmeler Arası (B2B)

Tüketici olmayan işletmeler arasındaki hizmetleri içerir. Bu yılın sonunda, işletmeler arasındaki e-ticaret satışlarının 6,6 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor.

İşletmeden Müşteriye (B2C)

Şirketlerin Müşterilere mal veya ürün satmalarını gösterir. Bir internet sitesinden ürün sipariş ettiğinizde bu durum olur.

Müşteriden Müşteriye (C2C)

Bir tüketicinin başka bir tüketiciye aralarında başka şirket olmadan satış yapmasıdır.

Müşteriden İşletmeye (C2B)

Artık bir tüketici olarak ürün veya hizmetinizi doğrudan işletmelere satabiliyorsunuz. Dünyanın önde gelen hemen hemen tüm e-ticaret sitelerinde mevcut bir durumdur.
Amazonun piyasa oranlarının üzerinde büyüdüğü söyleniyor. 2019 yılında sadece Amerika’da e-ticaret satışlarının %37,7’sine ulaşması bekleniyordu.

E-ticaret Otomasyonu

Geçtiğimiz her gün, otomasyon; pazarlama depolama ve diğer birçok departmanı etkileyerek hızla büyüyor. İşletmeler, robot kullanımının zamandan ve kaynaktan tasarruf ettiğini keşfettiler. Bu durum da verimliliği artırdı. Robotlar kendi işleriyle ilgilenirken çalışanlar daha fazla iş yapabilir.

Tüketici Deneyimi

Müşteri deneyiminin şirketler üzerinde ne kadar değerli olduğu açıktır. Mükemmel müşteri hizmeti olmadan işinizde başarılı olmanız pek muhtemel değildir. Herhangi bir müşterinin şirketinizden ürün satın almadan önce eski müşterilerinizin size yaptıkları yorumları dikkate aldıklarını biliyorsunuzdur. E-ticarette müşteri hizmetlerinde düşük puanın birkaç sebebi:

-Müşteri sorgusuna yanıt yok veya çok yavaş.
-Yetersiz satış personeli.
-Müşterilerin geri bildirimlerini yok saymak.
-Düşük kalitedeki ürünleri satmak.
-Nakliye gecikmeleri.
-Ödeme sırasında uzun süreç.
Bundan dolayı müşterilerinize karşı tutumunuz çok önemlidir. Ürünle ilgili görüşlerini dinleyin. Online satış sürecini müşterinin ihtiyacını karşılayacak şekilde optimize edin.

Diğer Başlıklar

Yeni Domain Uzantıları İle Marka İsminizi Kaptırmayınİsimtescil, ICANN onaylı yeni domain uzantısı Generic Top Level Domaine yönelik ortaya çıkan hak koruma programı TMCH hizmete sunuldu.

Pandemi Sonrası Dünyada Dijital Dönüşüm HızlandıKorona süreci boyunca dijital dünyaya daha fazla adapte olduk.

Kişisel Veriler Korunmazsa Ceza UygulanıyorDünya genelinde artan siber suçlar nedeni ile şirketlere vatandaşların bilgilerini koruma konusunda ciddi yaptırımlar uygulanmaya başlandı.

Türkiye ile Körfez Ülkeleri Arasında Sanal Ticaret Köprüsü OluşturulacakKörfez ülkeleri ile Türkiye arasında e-ticaret platformlarını etkileyecek sanal ticaret köprüsü kurulacak.

Web Sitenizi Düzenli Olarak Yenilemeyi ihmal EtmeyinWeb sitelerinin üst sıralara çıkması birçok işletme için önemlidir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi´nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Ortaklık Devam Ediyor WhatsApp Instagrama 2 Transfer YaptıInstagram ve WhatsApp bir özelliği daha ortak kullanmaya başlayacak.

Online Alışverişin Kolaylığı ve Abonelik ModeliOnline alışverişin geldiği noktayı tartışmaya gerek yok.

Dijital DünyaGezmek istediğiniz neredeyse tüm müzeleri artık evinizde otururken bile gezebilirsiniz.

Office 365 yerini Microsoft 365 e bırakıyor!Yapılan duyuruda Office 365in çok yakında Microsoft 365 olarak isimlendirileceği açıklandı.

Bu yazı 595 defa okunmuştur.

Bayilik Başvurusu

Heweso Ürünlerini satmaya hazır mısınız?