❝ Uçurtmalar, rüzgar kuvvetiyle değil, bu kuvvete karşı uçtukları için yükselirler. ❞
William CHURCHILL

MENÜ

İnternet Nasıl Doğdu?, Nasıl Bugünkü Durumuna Geldi?

İnternet Nasıl Doğdu?, Nasıl Bugünkü Durumuna Geldi?

İnternet’in ortaya cıkışı Amerikan Federal Savunma Bakanlığı’nın araştırma ve geliştirme kolu olan Savunma İleri Araştırma Projeleri Kurumu’na (DARPA: Defence Advanced Research Project Agency) dayanır. Soğuk savaş yıllarında, nükleer bir savaş çıktığı takdirde pek çok bilgisayarın zarar gördüğü bir ortamda haberleşmeyi mümkün kılmak amacıyla yeni bir sistem geliştirilmeye başlandı.

Bu sistem mesajları küçük paketlere bölerek, başına adres ve parça bilgisi ekleyerek, hedefe bilgisayar ağındaki değişmeleri göz önüne alarak ve dinamik bir yol izleyerek ulaştırıyordu. Bu araştırmanın sonuçları 1969’da Savunma Bakanlığı tarafından oluşturulan ARPANET adındaki ağda Bu ağ, California Üniversitesi tarafından geliştirilen BSD Unix işletim sistemiyle herkesin kullanımına açıldı ve ABD’deki üniversite ve araştırma kuruluşlarının değişik tipteki bilgisayarlarını da içererek büyüdü.

1973 yılında ağ için bir protokol seti geliştirmek amacıyla Stanford Üniversitesi’nde, daha sonra BBN’nin ve University College London’ın da dahil olduğu bir internetworking projesi başlatıldı.

1983’te tüm kullanıcılar Aktarım Denetim Protokolü/Internet Protokolü (TCP/IP: Transmission Control Protocol/Internet Protocol) olarak bilinen yeni protokole geçiş yaptılar. O yıl TCP/IP standartlaştırıldı. 1990 Haziran’ında ABD, Avrupa, Japonya ve Pasifik ülkelerinde ticari ve hükümet işletimindeki omurgalar (backbone) oluştu.

Buna rağmen TCP/IP protokolü kullanılmaya devam etti ve gelişti. 1989 yılında hizmete giren ve birbirine bağlı bilgi sayfalarından oluşan Internet tabanlı bir sistem olan World Wide Web’in doğuşunun ardından 1990’larda e-posta, Web ve online sohbet kombinasyonu internet’i ulusal ve uluslararası nitelikte bir konuma getirdi.

Kaynak: www.turkticaret.com

Bu yazı 6785 defa okunmuştur.

Bayilik Başvurusu

Heweso Ürünlerini satmaya hazır mısınız?